Miele

Adzuma Makoto Dabas trauslais skaistums

Kad pazīstamajam māksliniekam Adzumam Makoto prasa, kas ir viņa lielākā iedvesma, viņš nevilcinoties atbild: “Daba”. Kāpēc? Jo viņu aizrauj tās trauslums un viņš labprāt aizrautīgi izmanto šo trauslo vidi, lai pārbaudītu un pārvarētu robežas.

“Es vēlētos pacelt radošumu pavisam jaunā līmenī.”
Adzuma Makoto Pasaulē pazīstams unikāls ziedu mākslinieks

Viņa radošās darbības centrs ir viņa ekskluzīvais ziedu veikaliņš Tokijā. Tomēr viņš arī bieži atstāj savu dzimto pilsētu, lai apceļotu pasauli, izstādītu un demonstrētu savu mākslu vai atklātu jaunus ziedus vai augus. Viņš nepārtraukti nosaka robežas, lai tās atkal pavirzītu tālāk. Lai radītu kaut ko tādu, kam ir patiesa ietekme uz cilvēci.

Dabai pa pēdām

“Man ir dziļa, intuitīva saikne ar ziediem. Vienalga, vai manā Tokijas studijā vai manos ceļojumos, – ziediem vienmēr ir loma manā ikdienas dzīvē.”

Makoto darbi ir cēlušies no ikebanas – tradicionālās japāņu ziedu kārtošanas mākslas. Ziedu pareiza izvietošana un vienlaicīga saziņa ar tiem izraisa Makoto meditatīvu stāvokli. Šādā brīdī viņš ir pilnīgi mierīgs un var ļaut brīvi izpausties savam radošumam. Ledus skulptūras, kuras viņš radīja saistībā ar “Miele”, parāda tieši šo brīdi – un ļauj arī citiem to izdzīvot.

Adzuma un augstākās klases pavāri

“Es novēroju augstākās klases pavārus un mani iespaidoja viņu meistarīgā darbība ar rokām. Kā viņi tikai ar vienu ēdienu var izteikt tik daudz ko dažādu?”

Būdams pavāra dēls, Makoto bieži novēroja savu tēvu darbā un vienlaikus viņam radās liels respekts un sajūsma par šo profesiju: “Gatavošana ir liela māksla un ļoti līdzīga ziedu mākslai. Abās jomās izvēlas, izkārto un kontrolē dabiskus materiālus – un domā par to, ko ar tiem var izraisīt cilvēkos.” Ja viņš nebūtu izvēlējies savu radošumu izteikt ar ziediem, Adzuma varētu sevi ļoti labi iedomāties arī virtuvē, kā viņš ar “Miele” tehnoloģiju rada mākslinieciskus ēdienus.

Nonāk pie piederumiem

Ja Makoto prasa par viņa darbības veidu, viņš uzreiz stāsta par savām šķērēm. Ja grib radīt kaut ko lielu, ir nepieciešams darbarīks, kuram var uzticēties. Darbarīks, kas kalpo kā ķermeņa pagarinājums un ar kuru var kontrolēt katru mazo detaļu.

Makoto radīja četras dažādas ziedu instalācijas – katru atsevišķi iedvesmoja gan konkrētās iebūvējamās virtuves iekārtas elementārā tehnoloģija, gan arī dabas ainavas. Ledājs dialoga krāsnij, tuksnesis cepeškrāsnij, ezers indukcijas plīts virsmai un lietus mežs kombinētajai tvaika krāsnij. Rezultāts ir krāsu un tekstūru apvienojums, kādu pirms tam neviens nevarēja iedomāties. Katra instalācija ir uzaicinājums pārkāpt visam līdz šim zināmajam.

“Ir svarīgi justies labi. Bet svarīgi arī bagātināt cilvēkus.”