Cukruniedres

SASTĀVDAĻAS teen00000 - stock.adobe.com

Cukurniedres

Saldā sula priecē cilvēkus nu jau 2500 gadus.

Cukurniedres no Austrumāzijas nonāca Tuvajos Austrumos, pēc tam Eiropā un Amerikā. Un visās šajās vietās cukurniedru sula tiek izspiesta, pēc tam, vārot vairākos paņēmienos, kristalizēta par jēlcukuru (pārsvarā par saharozi). Jēlcukuram ir izteikti brūna krāsa un neliela iesala piegarša. Turpmākās rafinēšanas gaitā tas zaudē iesala piegaršu un kļūst gaišāks.

Svaigi spiesta un atdzesēta cukurniedru sula ir ļoti populārs kokteilis tās izcelsmes valstīs Kubā un Latīņamerikā (guarapo), Brazīlijā (caldo de cana vai garapa), Ēģiptē un Kipras jūras reģionā (qasab). Brazīlijā šo sulu izmanto, lai destilētu tīru degvīnu cachaça, uz kura bāzes gatavo Caipirinha kokteili. Kolumbijā cukurniedru sulu sajauc ar anīsa sēklām un destilē, lai iegūtu degvīnu aguardiente. Paragvajā no fermentētas cukurniedru sulas un karameļu sīrupa gatavo caña.

No cukurniedrēm gatavo arī rumu: rhum agricole, taču parasti to negatavo no sulas, bet gan no melases — bieza, tumši brūna sīrupa, kas veidojas kā blakusprodukts cukura ražošanas laikā. Fermentējot melasi, cukurniedru sulu un ūdeni, iegūst cukura vīnu, kura alkohola saturs ir no 4 līdz 5 %. Destilācijas procesa beigās tiek iegūts kristāldzidrs rums, kas savu tumšo krāsu un saldo piegaršu iegūst pēc gadiem ilgas izturēšanas iepriekš lietotās tvertnēs, piemēram, viskija mucās. Lai liktu domāt, ka rums ir ticis izturēts ilgāk nekā patiesībā, reizēm pievieno karameļu krāsu vai karameļu sīrupu, padarot rumu brūnāku.

Teksts Rainers Meijers (Rainer Meier)